पुणे

लोकसभा निवडणूक आणि देशासमोरचे आव्हान ‘ विषयावरमतदार जागृती परिषद’ सभेला चांगला प्रतिसाद 

 

तीस्ता सेटलवाड , बिशप थॉमस ढाबरे, डॉ.कुमार सप्तर्षी, मनिषा गुप्ते , मौलाना निजामुद्दीन यांचा सहभाग
मोदी सरकार बदलण्यात कुचराई नको: सभेतील सूर

पुणे (रोखठोक महाराष्ट्र ऑनलाईन न्युज)

‘मतदार जागृती परिषद’ या मंचातर्फे मतदार जागृतीसाठी शनिवार, २३ मार्च रोजी पुण्यात म.फुले सभागृह, वानवडी येथे आयोजित ‘लोकसभा निवडणूक आणि देशासमोरचे आव्हान ‘ विषयावर झालेल्या सभेला चांगला प्रतिसाद मिळाला.

सर्व आघाड्यांवर अपयशी झालेले मोदी सरकार बदलण्यात कुचराई नको, असा सूर सभेत उमटला.

सभेत सामाजिक कार्यकर्त्या तीस्ता सेटलवाड , बिशप थॉमस ढाबरे, डॉ.कुमार सप्तर्षी, मनिषा गुप्ते , मौलाना निजामुद्दीन सहभागी झाले .

डॉ. कुमार सप्तर्षी (संस्थापक-अध्यक्ष युवक क्रांती दल) यांच्या अध्यक्षतेखाली ही सभा झाली .
प्रशांत कोठडिया यांनी प्रास्ताविक केले. संदीप बर्वे यांनी सूत्रसंचालन केले.

‘ जात आणि आपण ‘ , ‘ हिंदू आणि हिंदुत्व ‘, ‘ कोणीही चालेल, भाजप नको ‘ या डॉ.कुमार सप्तर्षी लिखित पुस्तिकांचे प्रकाशन उपस्थित मान्यवरांच्या हस्ते झाले.

बिशप थॉमस ढाबरे म्हणाले, ‘ मतदान करणे हे प्रत्येकाचे कर्तव्य आहे. आपण प्रथम आणि शेवटी ही भारतीय आहोत. सामाजिक क्रांती, स्वातंत्र्यलढयात ख्रीस्ती बांधवांचे योगदान आहे. तसेे सर्व अल्पसंख्यकांचे आहे. राष्ट्र् सर्वांचे आहे आणि निरपेक्ष आहे. धर्मावरुन भेदभाव होता कामा नये. राष्ट्रवादाच्या नावाखाली देशात संभ्रमाचे वातावरण निर्माण होता कामा नये.

तीस्ता सेटलवाड म्हणाल्या, ‘ देशातील वातावरण बदलण्याचा प्रयत्न होत आहे.जनतेच्या प्रश्नांवर चर्चा होऊ दिली जात नाही, केवळ सत्ताधारी पक्षाला हव्या त्याच मुद्दयांवर चर्चा घडवली जात आहे. त्यात माध्यमेही मागे नाहीत. भय आणि संभ्रमाचे वातावरण तयार केले जात आहे. सीआरपीएफ सैनिकांना जे सुरक्षित ठेवू शकले नाहीत, तेच त्याबाबत प्रश्न उपस्थित करणाऱ्यांना देशद्रोही ठरवत आहे .

देशाची साधनसंपत्ती, संसाधने खासगी भांडवलशहांना दिली जात आहेत.
माहिती अधिकारासह काँग्रेस आघाडी सरकारने केलेले जनहिताचे कायदे कमजोर करण्याचे काम संघप्रणित भाजपा सरकारने केले. संविधान धोक्यात आहे. लोकशाही वाचवण्यासाठी ही निवडणूक महत्वाची आहे.’ या सरकारने भयग्रस्त वातावरण निर्माण केले आहे. मजूर, शेतकरी, बेरोजगारीचे प्रश्न संपले नाहीत. मागील दहा वर्षात जे लोकशाहीवादी कायदे बनले, ते कमकुवत करण्याचे, रद्द करण्याचे काम या सरकारने केले आहे

मनिषा गुप्ते म्हणाल्या, ‘ धर्मनिरपेक्षता आणि समाजवाद ही मूल्ये धोक्यात आहेत.फॅसिझमची लक्षणे दिसत आहेत. हे सरकार धर्माधिष्ठीत संघाचे आहे. मनू वादी हिंदूराष्ट्र त्यांना आणायचे आहे. लोकशाही सदृढ करण्यासाठीच आपल्याला प्रयत्न केले पाहिजेत. ‘

मौलाना निझामुद्दीन म्हणाले, ‘मताच्या माध्यमातून सरकार बदलण्याच्या कामात आपण कुचराई करता कामा नये. मल्ल्या, चोकसी पळवून लावणारा, राफेल फाईल गहाळ करणारा, पत्नीची काळजी न करणारा,जो असताना गांधींच्या प्रतिमेवर गोळया चालवल्या जातात,वेमुलाची आत्महत्या होते, अशा चौकीदाराची देशाला गरज नाही.

अध्यक्षस्थानावरून बोलताना डॉ.कुमार सप्तर्षी म्हणाले. ‘ दुसऱ्या पक्षाचे उमेदवार पळवले जात आहेत, असे या निवडणुकीचे वातावरण आहे. मोदी हे सर्व आघाड्यांवर अपयशी ठरलें. मोदींनी अर्थव्यवस्थेची वाट लावली. इतर पक्षाला दिलेले मत भाजपला जाते, हे गंभीर नाही. भाजपला दिलेले मत संघाला जाते, हे गंभीर आहे. बहुमत मिळणार नव्हते म्हणून युद्धज्वर तयार करण्यात आला. संविधान पूर्व भारत त्यांना हवा आहे. आपण संविधानानंतरच्या भारताचा आग्रह धरला पाहिजे.डॉ. प्रकाश आंबेडकर हे संभ्रमाचे वातावरण तयार करुन भाजपला मदत करीत आहेत. त्यापेक्षा भाजपला उघड सामील झालेले आठवले जास्त बरे.

घोषित आणीबाणी विरुद्ध लढल्यानंतर ४२ वर्षांनी अघोषित आणीबाणी विरुध्द लढण्याची वेळ आली आहे. इथली लोकशाही जिवंत राहावी, विचारवंत जिवंत राहावेत, विचार जागृत राहावेत यासाठी लोकसभा निवडणुकीच्या पार्श्वभूमीवर कार्यरत राहण्याची गरज आहे. हे मतदार जागृती ध्येय यशस्वी केले पाहिजे.

भारतीय घटनेच्या उद्देशिकेच्या प्रतिमेला अभिवादन करून ‘मतदार जागृती परिषद ‘ आयोजित जाहीर सभेला प्रारंभ झाला.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
303 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1 year ago

It’s nearly impossible to find well-informed people
about this subject, but you sound like you know what you’re talking about!

Thanks

1 year ago

I will right away take hold of your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me realize so that I may subscribe. Thanks.

1 year ago

I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

1 year ago

I got this website from my pal who told me about this website and now this time I am visiting this web site and reading very informative articles or reviews at this place.

11 months ago

Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

11 months ago

This is my first time visit at here and i am really happy to read all at alone place.

11 months ago

Hello, I check your blogs like every week. Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

11 months ago

Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

11 months ago

Hello, I check your new stuff like every week. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

11 months ago

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

11 months ago

My brother recommended I might like this website.
He was entirely right. This post actually made my day.
You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

11 months ago

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

11 months ago

Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

11 months ago

Представительский частный эромассаж в Москве с массажистками на выбор

11 months ago

Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this info.

11 months ago

Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thanks

10 months ago

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

10 months ago

Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

10 months ago

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

10 months ago

Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

10 months ago

Hi there it’s me, I am also visiting this web site regularly, this web site is really good and the viewers are really sharing pleasant thoughts.

10 months ago

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

10 months ago

My brother suggested I would possibly like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this information! Thank you!

10 months ago

Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

10 months ago

Hi there everybody, here every one is sharing these familiarity, so it’s good to read this webpage, and I used to pay a visit this webpage daily.

10 months ago

Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

10 months ago

Hi there, I found your web site by means of Google at the same time as searching for a comparable topic, your site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

10 months ago

I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

10 months ago

This web site truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

10 months ago

Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

10 months ago

hi!,I really like your writing so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

10 months ago

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good.

9 months ago

Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and outstanding design and style.

9 months ago

I’m really impressed with your writing talents and also
with the format in your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway stay up the excellent high quality writing,
it’s rare to peer a nice weblog like this one these days..

9 months ago

Yes! Finally something about %keyword1%.

9 months ago

This is my first time visit at here and i am actually happy to read all at alone place.

9 months ago

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. cheers

9 months ago

Appreciate the recommendation. Will try it out.

9 months ago

I will right away seize your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me realize so that I may just subscribe. Thanks.

9 months ago

Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

9 months ago

Remarkable! Its in fact remarkable article, I have got much clear idea regarding from this post.

9 months ago

What’s up, yes this article is in fact good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

9 months ago

Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Cheers!

9 months ago

It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this site.

9 months ago

Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

9 months ago

Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your web site is great, let alonewell as the content!

9 months ago

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

9 months ago

This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

9 months ago

Hi to every one, it’s truly a good for me to pay a visit this website, it contains helpful Information.

9 months ago

I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

Comment here

303
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x