महाराष्ट्र

शिवज्योत घेऊन ” अक्षय पाटोळे” धावला 250 किलोमीटर

कडेगाव (रोखठोक महाराष्ट्र न्युज ऑनलाईन)

– चिंचणी येथील शिवप्रतिष्ठानच्या १७ जिगरबाज तरुणांनी आंध्रप्रदेशातील श्रीशैलम येथील छत्रपती शिवाजी महाराजांच्या मंदिरापासून चिंचणीतील शिवछत्रपतींच्या अश्वारूढ पुतळ्यापर्यंत तब्बल ७०० किलोमीटर धावत अक्षयतृतीयेस शिवज्योत आणली. यामध्ये अक्षय बाबासाहेब पाटोळे नावाचा २० वर्षांचा तरुण एकटा तब्बल २५१ किलोमीटर अंतर टप्प्याटप्प्याने धावला.

चिंचणी येथे अक्षयतृतीयेस शिवजयंती साजरी केली जाते. यावर्षी श्रीशैलम येथून शिवज्योत आणण्याचे ठरले. त्यानुसार १७ कार्यकर्ते रवाना झाले होते. सुमारे ७०० किलोमीटरचे दीर्घ पल्ल्याचे अंतर सहा दिवसांत पार करण्याचे खडतर आव्हान घेऊन हे तरुण श्रीशैलम येथून २२ एप्रिलरोजी दुपारी तीन वाजता निघाले. श्रीशैलम येथून बाहेर पडताच ८० किलोमीटरचे जंगल पार करण्याचे आव्हान होते. वन्यप्राण्यांचा धोका असल्यामुळे हा जंगल रस्ता सायंकाळी सहानंतर बंद असतो.

शिवज्योत घेऊन निघालेले हे तरुण दुपारी चारच्या सुमारास जंगल रस्त्याने आत गेले. शिवज्योत घेऊन सर्वजण एकापाठोपाठ एक धावत होते. या जंगलात २० किलोमीटरचे अंतर एकट्या अक्षयने कापले. रात्र असल्याने भीती वाटत होती; परंतु तेवत राहणारी शिवज्योत धीर देत होती. ज्योत घेऊन धावणारा सोडून इतर तरुण टेम्पोमध्ये बसून विश्रांती घेत. हा टेम्पो सतत धावणाºयामागे असायचा. ‘वेडात मराठे वीर दौडले सात’ या गीताने धावण्याची प्रेरणा मिळायची. अखेर रात्री अकरा वाजता ही ज्योत तेलंगणा राज्यात मेहबूबनगर येथे पोहोचली. २३ एप्रिलपासून पाच दिवस रोज १२५ किलोमीटर धावत कर्नाटकातील विजापूरमार्गे महाराष्ट्रातील जत, भिवघाट, विटामार्गे अक्षयतृतीयेस ही ज्योत चिंचणी येथे आणली.

या प्रवासात अक्षय दररोज सरासरी ४० किलोमीटर धावत होता. विजापूर शहरातून भर उन्हात अक्षय सलग २५ किलोमीटर धावला. तोएकटा तब्बल २५१ किलोमीटरचे अंतर टप्प्याटप्प्याने धावला. इतक्या दीर्घ पल्ल्यासाठी धावणे ही अक्षयची पहिलीच वेळ नाही. २०१५ मध्ये दिल्लीच्या लाल किल्ल्यावरून येथील तरुणांनी शिवज्योत आणली होती. त्यावेळीही अक्षय २१० किलोमीटर टप्प्याटप्प्याने धावला होता. श्रीशैलम येथून शिवज्योत घेऊन येणाºया अक्षय पाटोळेसह शशिकांत पाटील, अतुल जाधव, सचिन माने, विशाल माने, खुशाल गोसावी, प्रशांत पाटोळे, ओंकार पिसाळ ,अशितोष चव्हाण, अक्षय माने, महेश पाटील, अमोल कोळी, तुषार माने, उदयसिंह पाटील, धनराज पाटील, सागर साळुंखे, संतोष सावंत यांचे चिंचणी येथील ग्रामस्थांनी जल्लोषात स्वागत केले.

देशासाठी लढणार – अक्षय पाटोळे

अक्षयची घरची परिस्थिती अत्यंत हलाखीची आहे. आई-वडील मोलमजुरी करतात. तो मागीलवर्षी बारावी (विज्ञान) उत्तीर्ण झाला आहे. पुढील शिक्षणासाठी पैसे नाहीत म्हणून शिक्षण सोडले. भारतीय सैन्य दलात भरती होण्यासाठी आता तो कसून सराव करीत आहे. शिवचरित्रातून प्रेरणा मिळाली आणि देशासाठी लढण्याचा निश्चय केला आहे, असे त्याने सांगितले.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
155 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 months ago

I needed to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post

11 months ago

Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

11 months ago

Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her.

11 months ago

I really like what you guys are usually up too. Such clever work and exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to our blogroll.

11 months ago

Thank you for another fantastic article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

11 months ago

Good article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

10 months ago

Hi there to all, because I am truly keen of reading this website’s post to be updated regularly. It includes nice stuff.

10 months ago

My brother suggested I might like this blog. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

10 months ago

For most up-to-date news you have to pay a visit world-wide-web and on web I found this web site as a best website for most up-to-date updates.

10 months ago

Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a big part of folks will miss your wonderful writing due to this problem.

10 months ago

This site truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

10 months ago

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this issue?

10 months ago

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

10 months ago

What’s up friends, how is everything, and what you desire to say concerning this piece of writing, in my view its in fact awesome designed for me.

10 months ago

It’s awesome in favor of me to have a website, which is helpful designed for my knowledge. thanks admin

10 months ago

Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

10 months ago

Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

10 months ago

It’s going to be finish of mine day, except before end I am reading this impressive article to increase my knowledge.

10 months ago

This is my first time visit at here and i am actually happy to read all at alone place.

10 months ago

Very rapidly this web site will be famous among all blogging and site-building users, due to it’s nice articles

10 months ago

Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to create a top notch article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done.

10 months ago

Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

10 months ago

Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

10 months ago

Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment, since this this website conations truly good funny data too.

10 months ago

Hey very interesting blog!

9 months ago

I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

9 months ago

I do consider all the ideas you have offered in your post.

They’re very convincing and can definitely work.
Still, the posts are too short for newbies.
May just you please extend them a little from subsequent time?

Thank you for the post.

9 months ago

I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am now not positive whether this publish is written via him as no one else understand such exact approximately my difficulty. You are amazing! Thank you!

9 months ago

Great web site. A lot of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And of course, thank you in your effort!

9 months ago

Hi there, yup this piece of writing is truly nice and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

9 months ago

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

9 months ago

It’s not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and take good data from here everyday.

9 months ago

Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

9 months ago

Hi I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

9 months ago

What’s up it’s me, I am also visiting this website regularly, this web site is really pleasant and the people are actually sharing nice thoughts.

9 months ago

I am truly thankful to the owner of this website who has shared this impressive article at at this place.

9 months ago

Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

9 months ago

I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much indisputably will make certain to don?t forget this web site and give it a look on a constant basis.

9 months ago

Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thank you

9 months ago

Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

9 months ago

Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!

9 months ago

I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

9 months ago

Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

9 months ago

Yes! Finally something about %keyword1%.

8 months ago

Hurrah! Finally I got a weblog from where I be able to actually take helpful information regarding my study and knowledge.

8 months ago

I read this article fully regarding the resemblance of latest and previous technologies, it’s awesome article.

8 months ago

Right now it seems like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

8 months ago

I am extremely inspired with your writing skills and alsosmartly as with the layout for your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

8 months ago

Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

8 months ago

Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

Comment here

155
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x