इंदापुर

आधी लोकसभा मग बघू विधानसभेचे अजित पवारांनी हर्षवर्धन पाटलांना फटकारले!

इंदापूरची जागा काँग्रेसला सोडणार नसल्याचे पवारांचे संकेत

इंदापूर, पुणे: (रोखठोक महाराष्ट्र न्युज)
आम्ही सध्या लोकसभेच्या 48 जागांबाबत चर्चा करतोय. आधी आपण लोकसभा निवडणूक जिंकूया मग विधानसभेबाबत चर्चा करू, अशा शब्दात राष्ट्रवादीचे नेते अजित पवार यांनी काँग्रेसला व पर्यायाने हर्षवर्धन पाटील यांना फटकारले. दरम्यान, इंदापूर विधानसभेची जागा कोणत्याही परिस्थितीत काँग्रेसच्या हर्षवर्धन पाटलांसाठी सोडणार नाही असे संकेतच अजित पवारांनी दिले.

लोकसभा निवडणुकीपूर्वी इंदापूर विधानसभेच्या जागेचा निर्णय झाला तरच, आम्ही सुप्रिया सुळे यांचे लोकसभेसाठी काम करू, अशी भूमिका इंदापूरमधील काँग्रेस कार्यकर्त्यांनी घेतली होती. मागील आठवड्यात पवार विरोधक पृथ्वीराज चव्हाण इंदापूरात आले होते. त्यावेळी माजी मंत्री व काँग्रेसचे नेते हर्षवर्धन पाटील यांच्या उपस्थितीत काँग्रेस पदाधिका-यांनी इंदापूर विधानसभा जागेचा प्रश्न लोकसभा निवडणुकीपूर्वी मार्गी लावावा व ही काँग्रेसच्या हर्षवर्धन पाटलांना सोडावी अशी मागणी केली. त्यानंतर काँग्रेसचे युवा नेते विश्वजित कदम यांनीही ही जागा काँग्रेसची असून, हर्षवर्धन पाटलांना सोडावी अशी मागणी केली. त्यामुळे इंदापूरची जागा मिळावी यासाठी हर्षवर्धन पाटील आतापासूनच घायकुतीवर आल्याचे दिसून येत आहे. काँग्रेस-राष्ट्रवादीची आघाडी होती तेव्हा ही जागा काँग्रेसचे हर्षवर्धन पाटील लढवत होते. मात्र, 2014 साली राष्ट्रवादी व काँग्रेस वेगवेगळे लढल्याने इंदापूरमधून राष्ट्रवादीच्या दत्तात्रय भरणे यांनी हर्षवर्धन पाटील यांचा 16 हजार मतांनी दारूण पराभव केला होता.

काँग्रेस- राष्ट्रवादीच्या आघाडीच्या जागावाटप फॉर्म्यूल्यानंतर जी जागा ज्या पक्षाने जिंकली ती जागा आगामी निवडणुकीत त्या पक्षाला सोडली जाईल असे ठरले आहे. मागील तीन- चार निवडणुकीत याच सूत्रानुसार आघाडीचे जागावाटप करून निवडणूक लढविल्या होत्या. त्यामुळे राष्ट्रवादीचे आमदार दत्तामामा भरणे यांना ही जागा जाईल या भीतीने हर्षवर्धन पाटील यांची झोप उडाली आहे. तसे झाल्यास हर्षवर्धन पाटलांचे राजकीय करिअरच संपण्याची भीती आहे. त्याचमुळे लोकसभा निवडणूकीपूर्वी इंदापूर जागेचा प्रश्न मिटवा अन्यथा लोकसभेला सुप्रिया सुळे यांचे काम करणार नाही अशी भूमिका हर्षवर्धन पाटील यांनी कार्यकर्त्यांच्या आडून घेतली आहे.

बारामती लोकसभा मतदारसंघात इंदापूर विधानसभा मतदारसंघ मोडतो. बारामतीमधून सुप्रिया सुळे पुन्हा मैदानात उतरल्या आहेत. मात्र, 2014 साली सुप्रिया सुळे केवळ 69 हजार मतांनी विजयी झाल्याने हर्षवर्धन पाटील यांनी राष्ट्रवादी काँग्रेसवर दबाव वाढविण्यासाठी लोकसभेपूर्वी इंदापूर जागेचा प्रश्न मिटवा अन्यथा सुप्रिया सुळेंचे काम करणार नाही असा इशारा दिला आहे. मात्र, अजित पवारांनी या धमकीला भीक घातली नाही. सध्या लोकसभा निवडणुकीच्या जागावाटपाचे काम सुरू आहे. लोकसभा निवडणूक आधी जिंकूया मग विधानसभेचे बघू, अशी रोखठोक भूमिका अजितदादांनी घेतली आहे. तसेच इंदापूरची जागा कोणत्याही परिस्थितीत सोडली जाणार असेच संकेत दिले आहेत.

अजित पवार आणि हर्षवर्धन पाटील यांचे राजकीय वैर उभ्या महाराष्ट्राला माहित आहे. त्यामुळे अजित पवारांनी दत्तामामा भरणे या आपल्या कट्टर समर्थकाला ताकद दिली. अजित पवारांनी दत्तामामा भरणे यांना राजकीय ताकद देताना प्रथम जिल्हा बॅंकेच्या अध्यक्षपदावर संधी दिली. नंतर पुणे जिल्हा परिषदेचे अध्यक्षपद दिले. याच काळात भरणे यांनी हर्षवर्धन पाटील यांना जोराची टक्कर दिली. 2009 मध्ये भरणे यांनी अपक्ष लढताना 84 हजार मते घेत मंत्री असलेल्या हर्षवर्धन पाटलांना घाम फोडला होता. पुढे 2014 साली दोन्ही स्वतंत्र लढल्यानंतर भरणे यांनी 20 वर्षे कॅबिनेट मंत्री राहिलेल्या हर्षवर्धन पाटलांना 16 हजार मतांनी पराभवाची धूळ चारली होती. आता सहा महिन्यावर येऊन ठेपलेल्या विधानसभा निवडणुकीसाठी दत्तामामा भरणे यांनी जोरदार तयारी केली आहे. त्यामुळे हर्षवर्धन यांची घाबरगुंडी उडाली आहे. मात्र, अजितदादांची खंबीर साथ असल्याने भरणे निश्चित आहेत. इंदापूरची जागा काँग्रेसला सोडल्यास भरणे यांच्यासाठी मुख्यमंत्री देवेंद्र फडणवीस यांनी भरणे यांना भाजपात आणण्यासाठी गळ टाकला आहे. मात्र, ‘अजित पवार हाच आपला पक्ष’ आहे असे सांगून आमदार भरणेंनी अजून तरी आपले पत्ते उघड केले नाहीत.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
192 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1 year ago

I thіnk this is one of the such a lot significant info fοr me.
And i’m satisfied studying your article. Butt want too statement on some basic issues, The web sitee taste is ideal,
the articles is truly excellеnt : D. Good activity, cheers http://Www.Ty38.cc/comment/html/?241799.html

1 year ago

No matter if some one searches for his necessary thing,
thus he/she wants to be available that in detail, therefore that
thing is maintained over here.

1 year ago
1 year ago

Если бы князья христианской республики сохраняли религию в соответствии с предписаниями,
установленными ее основателем,
то христианские государства и республики были бы гораздо целостнее и намного счастливее, чем они оказались в наше время.
Как вернуть интерес к жизни: 11 шагов

1 year ago
1 year ago

Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this
weblog; this web site carries amazing and actually fine stuff in favor of
readers.

1 year ago

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

11 months ago

I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

11 months ago

My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page again.

11 months ago

I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post

11 months ago

Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

11 months ago

Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

11 months ago

I have been surfing online more than three hours these days, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet might be much more useful than ever before.

11 months ago

hi!,I really like your writing so so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

11 months ago

I was able to find good information from your blog articles.

11 months ago

You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I am looking forward for your next submit, I will try to get the grasp of it!

11 months ago

Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

11 months ago

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

11 months ago

Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

11 months ago

Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

11 months ago

This is a topic which is close to my heart…
Thank you! Exactly where are your contact details though?

11 months ago

When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this post is great. Thanks!

11 months ago

Very rapidly this site will be famous among all blogging viewers, due to it’s pleasant articles

11 months ago

Awesome website you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

11 months ago

I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

10 months ago

This information is priceless. How can I find out more?

10 months ago

I’ve been surfing online greater than 3 hours lately, but I by
no means found any fascinating article like yours.
It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and
bloggers made just right content material as you probably
did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

Feel free to visit my web-site: How Much is Ozempic in Mexico

10 months ago

It’s awesome to visit this site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.

10 months ago

If you desire to improve your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most recent information posted here.

10 months ago

Good replies in return of this issue with firm arguments and telling everything regarding that.

10 months ago

Greate article. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog.

10 months ago

Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

10 months ago

It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

10 months ago

Terrific article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this submit upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

10 months ago

I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles, thanks to web.

10 months ago

Every weekend i used to pay a visit this web site, as i want enjoyment, since this this site conations really pleasant funny information too.

10 months ago

Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

10 months ago

I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

10 months ago

Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

10 months ago

I am really glad to read this blog posts which contains lots of useful data, thanks for providing these data.

10 months ago

Remarkable! Its in fact remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this article.

10 months ago

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

10 months ago

It’s wonderful that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made at this
time.

9 months ago

I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

9 months ago

Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

9 months ago

Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

9 months ago

Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider worries that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

9 months ago

Great article, exactly what I needed.

Comment here