मनोरंजन

“मरणाच्या भीतीपेक्षा दुसरं वाईट काय असू शकतं?”, इरफान खान यांनी व्यक्त केल्या होत्या शेवटच्या भावना ; बॉलिवूड अभिनेता इरफान खान यांचं निधन

रोखठोक महाराष्ट्र न्युज फ्लॅश
“मरणाच्या भीतीपेक्षा दुसरं वाईट काय असू शकतं?”, इरफान खान यांनी व्यक्त केल्या होत्या भावना
बॉलिवूड अभिनेता इरफान खान यांचं निधन झालं आहे. त्यांच्या निधनाचं वृत्त समजताच बॉलिवूडसह त्यांच्या चाहत्यांना मोठा धक्का बसला आहे. कॅन्सरवर मात करत भारतात परतल्यानंतर इरफान खान पुन्हा एकदा बॉलिवूडमध्ये दमदार पुनरागमन करेल असा विश्वास सगळ्यांना होता. मात्र वयाच्या ५३ व्या वर्षी इरफान खान यांनी जगाचा निरोप घेतला आहे. इंग्लिश मीडियम हा इरफान खान यांचा शेवटचा चित्रपट ठरला.

आजारामुळे दोन वर्ष रुपेरी पडद्यापासून दूर राहिलेले इरफान ‘अंग्रेजी मीडियम’ या चित्रपटाच्या निमित्ताने पुन्हा प्रेक्षकांसमोर आले होते. मात्र या वेळी मी तुमच्याबरोबर असेनही आणि नसेनही.. अशा शब्दांत त्यांनी आपल्या भावना चित्रपट प्रदर्शित होण्यापूर्वी व्यक्त केल्या होत्या. चित्रपट प्रदर्शित झाल्याचा आनंद आपल्या मनात आहे, त्यापलीकडे नेमकं मनात आता काय चाललं आहे हे शब्दात सांगणं कठीण आहे, असं म्हणणाऱ्या इरफान खान यांच्या नव्या चित्रपटाचं सर्वत्र कौतुक करण्यात आलं. इरफान खान यांनी मात्र एकाच वेळी या सगळ्याशी जोडलेला असलो तरी त्यापासून अलिप्तही असल्याचंही सांगत होते.
इरफान खान यांनी आपल्या आजारपणाविषयीच्या भावना कधीही लपवून ठेवल्या नाहीत. उलट, ते सातत्याने त्याविषयी बोलत राहिले. त्यामुळे ‘अंग्रेजी मीडियम’ चित्रपटाच्या निमित्ताने बोलतानाही चित्रपटापेक्षा ते या दोन वर्षांच्या काळात कोणत्या अनुभवातून गेले आहेच, त्याविषयी भरभरून बोलताना दिसले होते. मी खूप व्यग्र होतो कामात.. इतका मी माझ्या दोन्ही मुलांना मोठं होताना पाहिलेलंच नाही. वेळ मला कायमच कमी पडत आला आहे, मात्र यातला विरोधाभास असा की वेळ कमी पडणं म्हणजे नेमकं काय याचा खरा अर्थ मला आता कुठे कळतो आहे.. त्यामुळे सध्या मी फक्त आशीर्वाद आणि माझ्यासाठी केल्या जाणाऱ्या प्रार्थना यांचाच विचार करतो आहे, अशा शब्दांत इरफान खान यांनी आपल्या भावना व्यक्त केल्या होत्या. ‘अंग्रेजी मीडियम’ या चित्रपटात इरफान खान यांनी आपल्या मुलीचं परदेशी शिकण्याचं स्वप्न पूर्ण करण्यासाठी कोणत्याही स्तराला जाऊन धडपडणाऱ्या वडिलांची भूमिका केली आहे. ही भूमिका आणि त्याचा वास्तवात सुरू असलेला झगडा यातले साम्य सांगताना त्यांनी ‘इंडियन एक्स्प्रेस’ला दिलेल्या मुलाखतीत म्हटले होते की, मरणाच्या भीतीपेक्षा दुसरं वाईट काय असू शकतं? जगायचं आहे की मृत्यू जवळ करायचा आहे..? अत्यंत अशक्य परिस्थितीशी सामना करताना जे जे प्रयत्न केले जातात त्या सगळ्या गोष्टी मला जवळच्या वाटतात, त्या मी समजू शकतो. चमत्कारांवर माझा विश्वास आहे, न हरता चिकाटीने केलेल्या प्रयत्नांतून अशक्य ते शक्य करता येतं, यावर माझा विश्वास आहे. या चित्रपटात आपल्या मुलीसाठी काहीही करणाऱ्या वडिलांची व्यक्तिरेखा आहे ती अशीच जिद्द दाखवून देते.. असं त्यांनी सांगितलं होतं.

इरफान खान यांनी याआधीही अनेकदा वडिलांची भूमिका साकारली होती, मात्र ती प्रत्येक भूमिका वेगळी होती म्हणून त्या मी केल्या. प्रत्येक व्यक्तिरेखेची गोष्ट, त्याच्यासमोर असलेली परिस्थिती यात फरक आहे. आणि त्या परिस्थितीत लढणारा प्रत्येक बापही वेगळा आहे, तसा वेगळेपणा त्यात नसता तर मी या भूमिका केल्याच नसत्या, असंही त्यांनी स्पष्टपणे सांगितलं होतं. प्रत्यक्षातही ते दोन मुलांचे पिता होते. आजारपणामुळे त्यांना कुटुंबीयांबरोबर जास्तीत जास्त वेळ घालवता आला, मात्र याआधीही मी जेव्हा जेव्हा घरी असेन तेव्हा तेव्हा त्यांच्याबरोबर वेळ घालवत होतो, असं त्यांनी सांगितलं होतं. मी नेहमी मुलांशी वडिलकीच्या नात्याने वावरत असताना पारंपरिक चौकटी बाजूलाच ठेवल्या होत्या, मी कधीही त्यांच्याशी खूप कडक शिस्तीत वागलेलो नाही. मी त्यांच्यावर भरपूर प्रेम करत आलो आहे, त्यांच्याकडून कुठलीच अपेक्षा करायची नाही हे माझं धोरण मी कायम ठेवलं आणि मला आनंद वाटतो की, आज या सगळ्याची चांगली फळं मला अनुभवायला मिळत आहेत, असं त्यांना सागितलं होतं.

नेहमी भवतालात काय घडतं आहे याबद्दल एक माणूस म्हणून जागरूक राहणारे इरफान आपण स्वत:चाच नव्याने शोध घेण्यात रमलो आहोत, असं सांगत होते. मी हळूहळू पूर्वपदावर येतो आहे, मात्र सध्या काही फारसं वाचत नाही. बघण्यावर माझा जास्त भर असतो, असंही ते म्हणाले होते.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
289 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 months ago

For newest news you have to pay a visit world-wide-web and on web I found this web site as a best site for latest updates.

11 months ago

This is a topic that’s close to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

11 months ago

Thanks in favor of sharing such a good opinion, article is pleasant, thats why i have read it completely

10 months ago

Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

10 months ago

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

10 months ago

It’s awesome in favor of me to have a site, which is useful for my experience. thanks admin

10 months ago

When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

10 months ago

Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author. I will always bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice holiday weekend!

10 months ago

This post is truly a nice one it helps new internet users, who are wishing for blogging.

10 months ago

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web site.

10 months ago

I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

10 months ago

This site really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

10 months ago

Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

10 months ago

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?

10 months ago

Awesome! Its actually awesome piece of writing, I have got much clear idea regarding from this piece of writing.

10 months ago

Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and great style and design.

10 months ago

Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

10 months ago

What’s up, for all time i used to check blog posts here early in the break of day, because i like to gain knowledge of more and more.

10 months ago

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

10 months ago

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

10 months ago

Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

10 months ago

Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

9 months ago

No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

9 months ago

I am curious to find out what blog system you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

9 months ago

Отборный мужской эромассаж Москва цена

9 months ago

Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

9 months ago

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

9 months ago

Hi there! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

9 months ago

Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and help others like you helped me.

9 months ago

An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

9 months ago

A person necessarily help to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual publish amazing. Fantastic task!

9 months ago

It’s actually very complex in this busy life to listen news on TV, so I only use internet for that purpose, and get the latest news.

9 months ago

My brother suggested I might like this blog. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

9 months ago

Remarkable! Its really awesome piece of writing, I have got much clear idea about from this post.

9 months ago

I’ve read some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create this type of great informative web site.

9 months ago

Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

9 months ago

What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.

9 months ago

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

9 months ago

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

9 months ago

I couldn’t resist commenting. Well written!

9 months ago

Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

9 months ago

It’s very simple to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this site.

9 months ago

I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

9 months ago

Excellent post. I’m dealing with a few of these issues as well..

8 months ago

Hello there, I believe your website might be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great website!

8 months ago

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

8 months ago

Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

8 months ago

I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice post on building up new blog.

8 months ago

Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your publish is simply cool and i can assume you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

8 months ago

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

Comment here

289
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x