पुणे

रोखठोक महाराष्ट्र न्युज फ्लॅश… बांधकाम मजुरांचे स्थलांतर रोखण्याचे आव्हान कोरोनाच्या भीतीने घबराट ः काहीही करून आम्हाला गावाला जायचे

पुणे ः प्रतिनिधी
कोरोना व्हायरसच्या संसर्गाने जगभर थैमान घातले आहे. त्यामुळे मागिल 57 दिवसांपासून देश लॉकडाऊन असून, सर्व व्यवहार ठप्प झाले आहेत. लॉकडाऊनच्या तिसऱ्या आणि चौथ्या टप्प्यात बरीचशी शिथिलता आणली आहे. उद्योग व्यवसाय, दुकाने सुरू करण्यासाठी परवानगी मिळाली आहे. राज्य आणि परराज्यातील मजुरांना गावी पाठविण्याचे काम सुरू आहे. मात्र, उद्योग व्यवसाय सुरू झाल्यामुळे मजुरांची चणचण भासू लागली आहे. विशेष म्हणजे बांधकाम क्षेत्रामध्ये कुशल आणि अकुशल मजुरांची मोठी गरज भासते. बांधकामावर काम करणारा वर्ग परराज्यातील म्हणजे यूपी, बिहार, एमपीमधील जास्त आहे. तो गावाकडे धूम ठोकत आहे, त्यांना कसे थांबवायचे असा प्रश्न बांधकाम व्यावसायिकांपुढे उभा ठाकला आहे,
बांधकाम व्यावसायिक बाळासाहेब मालुसरे म्हणाले की, अनेक बांधकाम व्यावसायिकांनी आता मजुरांना गावी जाण्यापासून थांबविण्याचा प्रयत्न सुरू केला आहे. त्यांची राहण्या-खाण्याची सोय करण्याची तयारी दर्शविली आहे. काहींनी परराज्यातील मजुरांच्या कुटुंबीयांशी संपर्क साधून त्यांना धीरही देण्याचा प्रयत्न सुरू केला आहे. मागिल 56 दिवसांपासून अनेक उद्योजक आणि व्यावसायिकांनी मजुरांची व्यवस्था केली होती. त्यानंतरही मजुरांनी घरचा रस्ता धरल्याने या मजुरांची मनधरणी करण्याचे प्रयत्न सुरू आहेत. हडपसर, लोणी काळभोर, उरुळी कांचन, फुरसुंगी, मांजरी, मुंढवा, कोंढवा, कात्रज, आंबेगाव आदी परिसरात बांधकाम व्यवसाय करणाऱ्या अनेक व्यावसायिकांनी काही मजुरांना थांबवले आहे. त्यांची जेवणाची, किराणा आणि इतर अत्यावश्यक सुविधा दिल्या जात आहेत. मात्र, कोरोनाच्या महामारीच्या भीतीने अनेक मजुर त्यांच्या घराकडे जाण्याचा हट्ट करीत आहेत. मजूर म्हणतात आम्हाला काहीही करून गावाला जायचे आहे.
लॉकडाऊनच्या सुरुवातीच्या काळात बांधकाम व्यवसायातील साहित्य, कच्चा माल नसल्याने मजुरांची इच्छा असूनही काम करता येत नव्हते. मात्र, लॉकडाऊनच्या तिसऱ्या आणि चौथ्या टप्प्यात शिथिलता आणल्यानंतर मात्र, परराज्यातील मजुरांचा प्रश्न भेडसावू लागला आहे. मजुरांना रोखण्यासाठी आम्ही सातत्याने प्रयत्नशील आहोत. सर्वतोपरी मदत करत आहेत. बांधकाम व्यवसायाशी सलग्न असलेल्या इंटेरियर डिझायनरचीसुद्धा अवस्था बिकट होत आहे. आम्ही विविध कंत्राटे घेतली आहेत. लॉकडाऊन उठताच ती कामे सुरू होतील, असे मजुर वर्गाला सांगितले जात आहे. मात्र, कोरोनाची भीती आणि भविष्यात रोजगार मिळेल की, नाही या भीतीने मजुरांना घरी जाण्याची घाई झाली आहे. आम्ही परराज्यातील मजुरांच्या कुटुंबियांशीही सातत्याने संपर्क साधत आहोत. त्यांची काळजी घेत असल्याचे आणि त्यांना रोजगाराचे पैसे देण्याचेही आश्वासन देत आहोत, तरीसुद्धा काही मजूर ऐकण्याच्या मनस्थितीत नाहीत, असेही त्यांनी सांगितले.

कोरोनाचा घेतला धसका
बांधकाम व्यावसायिकांनी मजुरांची साईटवरच राहण्याची सुविधा केली आहे. मात्र, आता त्यांना भाडे देऊन उपलब्ध जागेत राहण्यासाठी सोय उपलब्ध करून दिली जात आहे. भविष्याचा विचार केला, तर लॉकडाऊन आणखी काही दिवस वाढू शकते. त्यामुळे मजुरांना किती दिवस सांभाळायचे असा प्रश्नही अनेकांसमोर उभा ठाकला आहे.

संधीचा फायदा उठवावा -मालुसरे
आता लॉकडाऊनच्या चौथ्या टप्प्यात उद्योग-व्यवसाय आणि कंपन्या, बांधकाम व्यवसाय सुरू होत आहेत. काही ठिकाणी मजुरांची गरज पडणार आहे. या संधीचा स्थानिकांनी फायदा घेतला पाहिजे. तरुणाईने नव्या जोमाने काम करण्यासाठी पुढे येण्याची गरज आहे.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
181 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 months ago

It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

11 months ago

получение медицинской справки

11 months ago

Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

11 months ago

You’ve made some good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

11 months ago

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos

10 months ago

Wow, that’s what I was seeking for, what a information! present here at this website, thanks admin of this site.

10 months ago

If you are going for most excellent contents like I do, only go to see this web site every day since it offers quality contents, thanks

10 months ago

Hi there all, here every one is sharing such knowledge, thus it’s pleasant to read this blog, and I used to go to see this blog every day.

10 months ago

This is a topic that is close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

10 months ago

I used to be recommended this website through my cousin. I am now not positive whether this submit is written via him as no one else recognise such detailed approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

10 months ago

I have been surfing online more than three hours these days, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net might be much more useful than ever before.

10 months ago

It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made here.

10 months ago

My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write related to here. Again, awesome blog!

10 months ago

It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this website.

10 months ago

We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group shall be grateful to you.

10 months ago

Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

10 months ago

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!

9 months ago

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

9 months ago

hi!,I love your writing so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

9 months ago

Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

9 months ago

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

9 months ago

I am sure this post has touched all the internet people, its really really good article on building up new webpage.

9 months ago

Hey I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent b.

9 months ago

I got this web site from my friend who told me concerning this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

9 months ago

Hi, constantly i used to check webpage posts here early in the dawn, since i like to learn more and more.

9 months ago

Great goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re simply too magnificent. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way through which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

9 months ago

It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

9 months ago

Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos!

9 months ago

Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

9 months ago

Since the admin of this web site is working, no doubt very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.

9 months ago

It’s remarkable to pay a visit this site and reading the views of all mates regarding this post, while I am also eager of getting experience.

9 months ago

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their sites.

9 months ago

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.

9 months ago

Hi mates, how is everything, and what you want to say regarding this article, in my view its actually remarkable for me.

8 months ago

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

8 months ago

Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

8 months ago

This post provides clear idea for the new people of blogging, that actually how to do blogging and site-building.

8 months ago

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!

8 months ago

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

8 months ago

Great info. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

8 months ago

Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

8 months ago

Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

8 months ago

If some one wants to be updated with most recent technologies after that he must be visit this website and be up to date daily.

8 months ago

Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

8 months ago

It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

8 months ago

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

8 months ago

Post writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write or else it is complex to write.

8 months ago

Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

8 months ago

I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

8 months ago

Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

Comment here

181
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x