पुणे

रोखठोक महाराष्ट्र न्युज विशेष अग्रलेख… लाँकडाऊनंतर येणारी महामंदी रोखण्यात सरकार यशस्वी ठरणार का? सामान्यांचे कंबरडे मोडले, सरकार कडून सकारात्मक निर्णयाची अपेक्षा

(प्रा.अमिता कदम)

आता संपूर्ण जगावर कोरोनाचे संकट आहे. लाँकडाऊनमुळे संपूर्ण जग जागतिक मंदीकडे वाटचाल करत आहे. यामुळे बेरोजगारीत वाढ झाली.हे संकट फक्त चीनपर्यत राहील व याचा प्रभाव चीनवरच पडेल असा अंदाज ओइसीडी(organisation for Economics co-operation and devlopment) म्हणजेच आर्थिक सहयोग व विकास संघटनेचा फोल ठरला.
ओइसीडी ही जगातील 32 देशांचा सहभाग असणारी एक आंतरराष्ट्रीय संघटना आहे. व याची स्थापना १९४८ साली पँरिस येथे झाली.आर्थिक प्रगती आणि संपूर्ण जगातील व्यापाराला प्रोत्साहन देण्यासाठी या संघटनेची निर्मिती करण्यात आली.
कोरोनाचा पहिला रुग्ण फेब्रुवारी 2020 मध्ये सापडला. हळूहळू त्याची संख्या वाढत जाऊन ती आतापर्यंत १ लाख ७ हजाराच्या पुढे गेली आहे. अपूर्ण सोयी सुविधा मुळे आणि औषध उपलब्ध नसल्याने ही संख्या वाढत चाललेली आहे. हा आकाडा किती तरी लाखापर्यंत जाईल. भारतात केरळ हे एकमेव असे राज्य आहे की ते कोरोनामुक्त राज्य आहे. तेथील सरकारने वेळेवर आणि योग्य पद्धतीने उपाय केल्याने तेथील राज्य आज कोरोनामुक्त आहे. इतर राज्याने सुद्धा त्याच्यासारखी अमंलबजावणी केल्यास संपूर्ण भारत लवकर या संकटातून बाहेर पडेल.
कोरोनाचा हा इफेक्ट्स अजून १ वर्ष तरी संपणार नाही. आणि त्यात लाँकडाऊनच्या काळात मजूर गावी गेल्याने पुढे कारखाने चालू करताना मजूर आणायचे कोठून? जे मजूर सोडून गेले ते पुन्हा परतील का? जर नाही तर स्थानिक लोक काम करतील का? असे अनेक प्रश्न निर्माण होतील आणि त्याचा परिणाम संपूर्ण उद्योग क्षेत्रात होणार आहे.आणि कोरोनापेक्षा भयानक परिस्थिती नंतर १ ते २ वर्ष तरी राहील.
लाँकडाऊन जाहीर झाले .सगळया गोष्टीवर निर्बंध आले आणि याचा परिणाम दैनंदिन जीवनावर आणि देशाच्या अर्थव्यवस्थेवर झाला. महसूलाची तूट भरून काढण्यासाठी मद्याची दुकाने चालू करण्यात आली. पण त्यानंतर इतके दिवस ज्या सोशल डिस्टंसिंग पालन केले जात होते ते पालन करताना कोणीही दिसत नव्हते. आणि त्यामुळे काही प्रमाणात घरगुती हिंसाचारात सुद्धा वाढ झाली. आणि लाँकडाऊन संपेल या आशेवर अनेक लोक होती. आणि त्या कालावधीत मार्केट सुरू असल्याने अनेक लोक खरेदीसाठी बाहेर पडू लागले. त्यामुळे पुन्हा एकदा सोशल डिस्टंसिंगचा प्रश्न उपस्थित झाला.आणि रुग्ण संख्येत वाढ होताना दिसली.
आर्थिक संकट म्हणजे काय ,कोणाच्या मते मंदी तर कोणाच्या मते महामंदी. परंतु लाँकडाऊन नंतर या संकटाला सामोरे जावे लागणार आहे. या सगळ्यांचा भारतीय अर्थव्यवस्थेवर वाईट परिणाम झालेला आहे. त्याचबरोबर बँकिंग क्षेत्रावर सुद्धा वाईट परिणाम झाला. कोरोनाच्या प्रादुर्भाव होण्याआगोदर मोठ्या प्रमाणात अनुत्पादित कर्ज व नवीन कर्जासाठीची घटलेली मागणी यामुळे हे क्षेत्र खिळखिळे झाले आहे.
दोन महिन्यांच्या लाँकडाऊनमुळे कष्टकरी लोकांवर व संपूर्ण अर्थव्यवस्थेवर त्याचा वाईट परिणाम आणखीनच तीव्र होण्याची शक्यता आहे.स्थावर क्षेत्रात विस्कळीत झालेल्या आर्थिक व्यवहारांचे परिणाम वित्तीय क्षेत्र आणि आंतरराष्ट्रीय क्षेत्रांवर झाला.उत्पादन व्यवस्था, उद्योग, शेतीची स्थिती, बँकाची स्थिती,इन्फ्रास्ट्रक्चरची आबाळ,गुंतवणुकीची टंचाई, बेकारी, आरोग्य आणि शिक्षणाची हेळसांड हे जुनेच प्रश्न भारताला आजही भेडसावत आहे.भारतात विरोधाभास आहे.एकीकडे गोदामात धान्य शिल्लक असते. तर दुसरीकडे कितीतरी लोक उपाशी झोपतात. लाँकडाऊन नंतर लोकांचे जीवन सुरळीत होण्यासाठी खूप मोठ्या काळाची गरज लागेल. लघुउद्योग, शेतकरी, मजूर वर्ग आणि लघुव्यावसायिक यांच्यासाठी येणारा काळ आव्हानांचा राहील.
सिएरा लिओनीमध्ये इबोलाचा (२०१४-१५)मध्ये प्रादुर्भाव झाला होता. त्यावेळी उपासमार व कुपोषणात मोठी वाढ झाली होती. तशी परिस्थिती आता सुद्धा निर्माण होण्याची शक्यता आहे.
आत्मनिर्भर भारत या अभियानामुळे देशभरात नवीन उर्जा निर्माण झाली. यासाठी २० लाख कोटी रुपयांचे विशेष आर्थिक पँकेज जाहीर केले. याचा विचार केला असता पाच पद्धतीत विभागणी होणे आवश्यक आहे
१) अर्थव्यवस्था २) इन्फ्रास्ट्रक्चर ३) तंत्रज्ञानावर आधारित व्यवस्था ४) लोकसंख्या ५)मागणी.

भारत हा विकसनशील देश आहे. त्यामुळे याचा फायदा कोणाला कितपत मिळणार हे आता सांगणे कठीण आहे परंतु शेवटच्या घटकापर्यंत ही योजना पोहचणे आवश्यक आहे.आता सध्या लहान आणि मोठे व्यावसायिक अडचणीत आले आहे. आणि त्यात परप्रांतीय मजूर होते ते काम नसल्याने आपल्या गावी परतले. त्यामुळे पुन्हा सगळे सुरळीत झाले की पुन्हा मजूर ,कारखाना चालू झाल्यानंतर दयावे लागणारे भाडे, इतर खर्च याचे नियोजन करणे आवश्यक आहे.
लहान मोठ्या लघुउद्योगांना याचा कितपत फायदा होईल हे जेव्हा सगळे सुरळीत होईल तेव्हा काही महिन्यांनी समजले.सर्व व्यवसायात ई-प्रणालीचा वापर करणे फायदेशीर ठरेल. या योजनेतून नवीन उद्योग सुरु होतील व बेरोजगारांना काम मिळेल. व्यवसाय कोणताही असो तो सुरुवातीला ‘ना नफा ना तोटा’ या तत्त्वावर चालवा लागतो. आता सुद्धा हेच करावे लागेल.
सुरुवातीला ई-मार्केट प्रणाली, फिजिकल डिस्टन्सिंग ,आँनलाईन मार्केटिंग यावर भर दयावा लागेल. तुमची वस्तू इतरांपेक्षा कशी वेगळी आहे,हे सांगावे लागेल. आता तर तरुण उदयोजकांना नवीन संधी चालू आल्या आहेत. त्याचा फायदा ते नक्कीच घेतली. आता बँक पण सुलभ हप्त्याने कर्ज उपलब्ध करून देईल. त्याचा फायदा निश्चित लोकांना होईल.
लाँकडाऊन नंतर महामंदी येईल पण त्यावर योग्य उपाययोजना केल्यास नक्कीच यातून मार्ग निघेल. आणि याचा फायदा स्थानिक लोकांना होईल. त्यांना त्यांच्या राज्यात रोजगार उपलब्ध होईल.आणि त्यामुळे त्यांना इतरत्र जाण्याची गरज भासणार नाही.आणि तेव्हा खऱ्या अर्थाने भारत आत्मनिर्भर बनेल.

लेखिका
अमिता कदम
प्राध्यापिका
पुणे .
9819395788.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
173 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
9 months ago

получение медицинской справки

9 months ago

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog!

9 months ago

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible article.

9 months ago

I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to get updated from latest information.

9 months ago

What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are good designed for new viewers.

9 months ago

Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to produce a great article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done.

9 months ago

Fine way of describing, and good article to take data concerning my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.

9 months ago

Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this web site, and piece of writing is really fruitful for me, keep up posting such articles.

9 months ago

Wow, superb blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is magnificent, let alonesmartly as the content!

9 months ago

I visit each day some web pages and blogs to read posts, except this website offers quality based posts.

9 months ago

Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

9 months ago

Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

8 months ago

I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to our blogroll.

8 months ago

I am really thankful to the owner of this website who has shared this wonderful piece of writing at here.

8 months ago

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

8 months ago

Wow, that’s what I was seeking for, what a information! present here at this weblog, thanks admin of this site.

8 months ago

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the greatest in its niche. Fantastic blog!

8 months ago

It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

8 months ago

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

8 months ago

Hi mates, its wonderful piece of writing about educationand fully explained, keep it up all the time.

8 months ago

This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

7 months ago

Excellent write-up. I certainly love this website. Stick with it!

7 months ago

If you are going for most excellent contents like I do, simply go to see this web site every day as it offers quality contents, thanks

7 months ago

Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

7 months ago

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for novice blog writers? I’d genuinely appreciate it.

7 months ago

Great goods from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way through which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

7 months ago

I visited many web sites except the audio quality for audio songs current at this web site is truly wonderful.

7 months ago

Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

7 months ago

Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and individually recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

7 months ago

Remarkable things here. I’m very satisfied to peer your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

7 months ago

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

7 months ago

What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience about unexpected feelings.

7 months ago

I don’t even understand how I ended up here, however I assumed this publish used to be good. I don’t recognize who you are however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers!

7 months ago

Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

7 months ago

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

7 months ago

Good post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

7 months ago

Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

7 months ago

Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

7 months ago

I am really happy to read this blog posts which consists of lots of useful information, thanks for providing such information.

6 months ago

It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this publish and if I may I want to recommend you few fascinating things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things approximately it!

6 months ago

Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is great, let alonewell as the content!

6 months ago

I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post

6 months ago

Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Appreciate it!

6 months ago

You ought to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the internet. I most certainly will recommend this site!

6 months ago

Good info. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon). I have saved it for later!

6 months ago

Great info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

6 months ago

Hi, i think that i saw you visited my blog so i got here to go back the favor?.I am trying to in finding things to improve my site!I assume its ok to use some of your concepts!!

6 months ago

What’s up, yes this post is in fact nice and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

6 months ago

This is my first time pay a visit at here and i am really happy to read all at alone place.

6 months ago

I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot certainly will make certain to don?t disregard this site and give it a look on a continuing basis.

Comment here

173
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x