पुणे

राष्‍ट्रीय अन्‍नसुरक्षा योजनेतील सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा लाभ घेण्‍याची आवश्‍यकता नसलेल्‍या लाभार्थ्‍यांनी स्‍वेच्‍छेने या योजनेतून बाहेर पडावे – श्रीमती. अस्मिता मोरे, अन्‍नधान्‍य वितरण अधिकारी, पुणे यांचे आवाहन.

राष्‍ट्रीय अन्‍नसुरक्षा योजनेमध्‍ये सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा लाभ मिळण्‍यासाठी पात्र असलेल्‍या सर्व लाभार्थ्‍यांना जर त्‍यांना सवलतीच्‍या दराने अन्‍न्‍धान्‍याचा लाभ घेण्‍याची आवश्‍यकता नसेल तर स्‍वेच्‍छेने या योजनेतून बाहेर पडावे, असे आवाहन अन्‍नधान्‍य वितरण अधिकारी अस्मिता मोरे यांनी केले आहे.

महाराष्‍ट्र शासनाचे अन्‍न, नागरी पुरवठा व ग्राहक संरक्षण विभागाचे दि. १९ आक्‍टोबर, २०१६ रोजीच्‍या शासन निर्णयानूसार सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा लाभ घेण्‍याची आवश्‍यकता नसेल तर मिळणारे अन्‍नधान्‍य नाकारण्‍याचा पर्याय शासनाने उपलब्‍ध करून दिला आहे. तसेच वेळोवेळी असेही निदर्शनास आले आहे की जे खरोखरच गरजू व गरीब आहेत, ज्‍यात हात गाडीवाले, कचरा वेचून उदरनिर्वाह करणारे, भूमीहीन, अल्‍पभूधारक, कामगार, अल्‍प उत्‍पन्‍न गटातील कुटुंबे, विधवा, परितक्‍त्‍या, झोपडपट्टीतील रहिवासी, हमाल इत्‍यादींना या योजनेचा लाभ देणे क्रमप्राप्‍त असताना अद्यापी काही पात्र कुटुंबांना व व्‍यक्‍तींना या योजनेचा लाभ मिळालेला नाही. त्‍यामुळे अशा गरीब व गरजू व्‍यक्‍तींना या योजनेमध्‍ये समाविष्‍ट करून घेण्‍यासाठी जिल्‍हाधिकारी पुणे यांचे मार्फत आवाहन करण्‍यात येत आहे, की राष्‍ट्रीय अन्‍नसुरक्षा अधिनियम २०१३ अंतर्गत जे लाभार्थी अन्‍नसुरक्षा योजनेचा लाभ घेत आहेत परंतू त्‍यांचे उत्‍पन्‍न आता वाढलेले आहे, अशा लाभार्थ्‍यांनी स्‍वेच्‍छेने सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍य घेण्‍याच्‍या योजनेतून बाहेर पडण्‍याची तयारी दर्शविली तर अशा लाभार्थ्‍यांना सदयस्थितीत

मिळणारा लाभ अल्‍प उत्‍पन्‍न गटातील कुटुंबे ज्‍यांचे वार्षिक उत्‍पन्‍न शहरी भागात रू. ५९ हजार इतके अ‍थवा त्‍यापेक्षा कमी या निकषास पात्र असूनही या लाभापासून वंचित आहेत अशांना मिळू शकेल. तसेच सदर अधिनियमांतर्गत पात्र असलेल्‍या लाभार्थ्‍यांना सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा पुरवठा करण्‍याकरीता अन्‍नधान्‍याच्‍या खरेदीपोटी व सदर अन्‍नधान्‍य लाभार्थ्‍यांपर्यंत पोहोचविण्‍याकरिता अनुदानापोटी केंद्र शासनास व राज्‍य शासनास मोठ्या प्रमाणात आर्थिक भार सोसावा लागत आहे. वर नमूद केलेल्‍या लाभार्थ्‍यांपैकी ज्‍यांना सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याची आवश्‍यकता नाही असे लाभार्थी या योजनेमधून बाहेर पडले तर शासनावर पडणारा आर्थिक भार कमी होईल. या सर्व बाबी विचारात घेता केंद्र शासनातर्फे घरगुती वापराच्‍या गॅसवर ‘अनुदानातून बाहेर पडा’ या नावाने योजना सुरू केली आहे. अनेक लाभार्थी या योजनेमध्‍ये समाविष्‍ट झाले आहेत. त्‍यामुळे शासनाची मोठ्या प्रमाणात अनुदानाच्‍या निधीची बचत झाली आहे. याच धर्तीवर राष्‍ट्रीय अन्‍नसुरक्षा योजनेमध्‍ये सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा लाभ मिळण्‍याकरिता पात्र असलेल्‍या सर्व लाभार्थ्‍यांना जर त्‍यांना सवलतीच्‍या दराने अन्‍नधान्‍याचा लाभ घेण्‍याची आवश्‍यकता नसेल तर सवलतीच्‍या दराने मिळणारे अन्‍नधान्‍य नाकारण्‍याचा पर्याय शासनाने उपलब्‍ध करून दिला आहे.

राष्‍ट्रीय अन्‍नसुरक्षा अधिनियम,२०१३ अंतर्गत पात्र असलेल्‍या लाभार्थ्‍यांना सवलतीच्‍या दराने मिळणा-या अन्‍नधान्‍याचा लाभ घ्‍यावयाचा नसल्‍यास व देशास बळकट करण्‍याच्‍या प्रक्रियेचा एक भाग व्‍हावयाचा असल्‍यास त्‍यांनी नव्‍याने घ्‍यावयाच्‍या शिधापत्रिका आणि अस्तित्‍वात असलेल्‍या शिधापत्रिकांकरीता या संकेतस्‍थळावर उपलब्‍ध असलेल्‍या नमुन्‍यामध्‍ये आपली संमती दर्शवून अर्ज संबंधित परिमंडळ कार्यालयाकडे सादर करावा, असे आवाहन मा. डॉ. श्री. राजेश देशमुख, जिल्‍हाधिकारी, पुणे यांचे मार्फत करणेत आले आहे.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
130 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 months ago

Now I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read further news.

11 months ago

Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

11 months ago

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites.

11 months ago

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

11 months ago

Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

11 months ago

Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and individually recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

11 months ago

Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

10 months ago

Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and outstanding style and design.

10 months ago

Magnificent goods from you, man. I’ve take into account your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve received here, really like what you’re stating and the way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

10 months ago

My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on most of the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

10 months ago

Hi, I think your web site could be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great website!

10 months ago

This is the right web site for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just excellent!

10 months ago

I visit everyday some websites and information sites to read posts, except this weblog provides quality based posts.

10 months ago

Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

10 months ago

It’s awesome designed for me to have a web site, which is beneficial for my experience. thanks admin

10 months ago

Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thank you

10 months ago

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

10 months ago

Pretty part of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I fulfillment you get entry to consistently fast.

10 months ago

I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

9 months ago

A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people don’t discuss such topics. To the next! Many thanks!!

9 months ago

Престижный мужской эротический массаж Москва релакс спа

9 months ago

Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

9 months ago

My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

9 months ago

Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

9 months ago

Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

9 months ago

Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

9 months ago

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

9 months ago

Howdy would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

9 months ago

Hi everybody, here every one is sharing these experience, thus it’s good to read this blog, and I used to pay a visit this weblog everyday.

9 months ago

continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.

9 months ago

Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

9 months ago

Hi there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

9 months ago

It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

9 months ago

You should take part in a contest for one of the finest sites on the internet. I am going to recommend this blog!

8 months ago

Amazing blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thank you!

8 months ago

Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

8 months ago

When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this post is amazing. Thanks!

8 months ago

Nice blog here! Also your site so much up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

8 months ago

Hey there I am so thrilled I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.

8 months ago

Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

8 months ago

Ahaa, its nice conversation about this post here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

8 months ago

After looking over a few of the blog posts on your website, I really like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

8 months ago

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

8 months ago

Hi friends, how is all, and what you desire to say regarding this piece of writing, in my view its really awesome in favor of me.

8 months ago

Remarkable! Its really remarkable post, I have got much clear idea concerning from this post.

8 months ago

This piece of writing provides clear idea in favor of the new users of blogging, that truly how to do blogging.

8 months ago

Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good component to folks will leave out your fantastic writing due to this problem.

8 months ago

Very nice write-up. I certainly love this website. Stick with it!

8 months ago

It’s awesome to pay a visit this website and reading the views of all mates regarding this post, while I am also eager of getting familiarity.

8 months ago

Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice morning!

Comment here

130
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x