पुणे

हडपसरमधील डॉ. झांजुर्णे पती-पत्नी ठरले आयर्नमॅनचे मानकरी – हडपसर मधील या डॉक्टर दाम्पत्याचे होतेय कौतुक

 

पुणे ः प्रतिनिधी

मागिल वर्षी 2020 मध्ये दुबईमध्ये झालेल्या आयर्नमॅन-703 स्पर्धेत डॉ. राहुल झांजुर्णे आयर्नमॅन ठरले आणि 2021 मध्ये त्यांच्या पत्नी डॉ. स्मिता झांजुर्णे यांनीही आयर्नमॅनचा मान पटकवला आहे. डॉ. झांजुर्णे 2020 साली आयर्नमॅन झाले, त्याचेळी डॉ. स्मिता यांनी आयुर्नमॅन होण्याची मनाशी खूणगाठ बांधली. त्याप्रमाणे मागिल वर्षभर तयारी केली आणि जानेवारी महिन्यात स्वीमिंगसाठी कोचिंग सुरू केले. असाध्य ते साध्य करिसी सायास, त्यासी तुका म्हणे अभ्यास या संतश्रेष्ठ जगद्गुरू तुकाराम महाराजांच्या अभंगाची प्रचिती डॉ. स्मिता झांजुर्णे यांच्याबाबतीत दिसून येत आहे.

डॉ. स्मिता झांजुर्णे म्हणाल्या की, दुबईलाच पहिली आयर्नमॅन-703 करायचा योग येईल असे वाटले नव्हते. कारण स्वीमिंगबाबत मनामध्ये भीती होती. मात्र, ट्रेनिंग सुरू केले आणि कोरोनामुळे लॉकडाऊन सुरु झाला. स्वीमिंग पूल बंद झाल्यामुळे ट्रेनिंगचा खेळखंडोबाच झाला. त्यामुळे आयर्नमॅन-703 होण्याची काहीच चिन्हं दिसत नव्हती. घरातच कोरोना पॉझिटिव्ह पेशंट निघाला. “सहकार्य” हीच मोठी मदत होती! मुलांना सांभाळणे, घरच्या काही मोठ्या जबाबदाऱ्यांसाठी ते कायमच अग्रेसर राहिले. वयाच्या चाळिशीत दोन शिकणारी मुले असताना, स्वतःचं डेंटल क्लिनिक असताना आयर्नमॅनसारख्या गोष्टी करायची काय गरज आहे? असा प्रश्न मनाला शिवला नाही. दररोज नियमित पहाटे चार वाजता उठून पाच सव्वापाचला पाण्यात बुडिमाराण आणि आल्यावर परत रनिंग आणि सायकलिंग करण्यात दिवस भुर्रकन जात होते. इव्हेंट जवळ येत होता तस-तशी उत्कंठा वाढतच होती. दुसऱ्या देशात जाऊन एखादी रेस करणे ही गोष्ट माझ्यासाठी नवीनच!!

आयर्नमॅन दशरथ जाधव, डीपी सर, झेड प्लस सर यांच्यासारखे अनुभवी सहकारी सोबत असल्यामुळे रेसचा स्ट्रेस पूर्णपणे कमी झाला. 12 मार्च 20121 सरतेशेवटी रेस डे उगवला आणि मी माझी जिद्द पणाला लावली. उसळत्या लाटा, समुद्राचं खारं पाणी आणि परत फिरल्यावर डोळ्यात घुसणारी तापलेली सूर्य किरणे यांच्यावर मात करून 58 मिनिटांत म्हणजेच बारा मिनिटे राखून स्विमिंग पूर्ण केले. मनातल्या मनात माझे स्विमिंग कोच शुभंकर सरांना मी अभिवादन केलं आणि ट्रानशेन झोनमध्ये उडी मारली. अनपेक्षित गोष्टींनी माझी ही रेस खचाखच भरली होती. माझ्या सायकलींगचे सामान ठेवलेली ट्रान्झिशन बॅग कुणीतरी उचलून नेली होती. (ज्या बॅगशिवाय तुम्ही सायकलिंगला जाऊच शकत नाही अशी बॅग) त्यामुळे पहिल्या आयन मॅनचे स्वप्न भंग पावते की काय अशी परिस्थिती निर्माण झाली. तिथेच मॉरल डाऊन झाले. जवळपास लाखमोलाची सहा मिनिटे गेली. त्यात युरोपमधल्या दोन स्पर्धक देवासारख्या धावून आल्या आणि स्वतःची रेस सोडून माझी बॅग शोधण्यास मदत करून कंप्लेंट केल्यावर दोन मिनिटांत माझी बॅग त्यांनी शोधून दिली. आयर्नमॅनमध्ये एक एक मिनिट महत्त्वाचा असतो. त्यात सहा मिनिट गेल्यावर जरा दुखावलेल्या मनाने सायकलवर स्वार झाले. प्रचंड हेड वींड म्हणजे उलटे वारे आणि वाळवंटातील 39 अंश सेल्सिअस तापमानात (केळी,चिक्की)च्या कमतरतेने माझी चांगलीच फिरकी घेतली. शेवटचा इनिंग लेग मला सारखा खुणावत होता. 90 किमी सायकलिंग संपवत रनिंगचे शूज घालून 21 किलोमीटर धावण्याची मानसिक तयारी मी केली. बर्फाचे गोळे दर एक दोन किलोमीटरला अंगावर टाकून पळाले. कुठून हे आयर्नमॅनचं “फॅड” डोक्यात आलं असा विचारही डोकावून गेला. काहीही करून स्ट्रॉंग फिनिश करणे हेच ध्येय ठेवले होते. “स्मिता 30 मिनिट तुझ्या आयुष्यात परत कधीच येणार नाहीत “….असं ते ओरडून सांगत होते. त्यानंतर धावतच सुटले. त्यांनी भारताचा झेंडा दिला आणि डोळ्यासमोर खुणावणारी फिनिश लाईन दिसली. आमच्या साऱ्यांच्या कष्टाचे चीज झाले आणि मी “आयन मॅन” झाले. माझ्या नवऱ्याने (आयर्नमॅन डॉ. राहुल झांजुर्णे) माझ्यासमोर जे आव्हान ठेवले होते ते मी पूर्ण केलं! आम्ही दोघेही दुबईला जाऊन झांजुर्णेंचा झेंडा रोवून आलो, ही बाब आम्हा भारतीयांसाठी खूप अभिमानस्पद आहे.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
131 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
9 months ago

Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

9 months ago

Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

9 months ago

Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.

9 months ago

Hi there, I desire to subscribe for this weblog to get most recent updates, so where can i do it please assist.

9 months ago

Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

9 months ago

Why users still use to read news papers when in this technological world all is available on net?

9 months ago

Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

9 months ago

continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time.

9 months ago

I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers except this article is actually a good article, keep it up.

8 months ago

It’s remarkable designed for me to have a web site, which is useful in favor of my experience. thanks admin

8 months ago

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the source?

8 months ago

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

8 months ago

It’s nearly impossible to find knowledgeable people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

8 months ago

This website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

8 months ago

Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me.

8 months ago

I was extremely pleased to find this web site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff on your blog.

8 months ago

What’s up, yeah this piece of writing is actually pleasant and I have learned lot of things from it about blogging. thanks.

8 months ago

Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. With thanks

8 months ago

Fantastic goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way during which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

8 months ago

My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

8 months ago

Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

8 months ago

Hello very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out so many useful information here in the submit, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

8 months ago

Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

8 months ago

At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read further news.

8 months ago

This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look forward to looking for more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks

8 months ago

These are actually great ideas in regarding blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

8 months ago

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

7 months ago

Hi there exceptional blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have very little knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Cheers!

7 months ago

I delight in, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

7 months ago

Fantastic goods from you, man. I’ve take note your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

7 months ago

Asking questions are really nice thing if you are not understanding anything entirely, but this piece of writing offers pleasant understanding even.

7 months ago

Hurrah! Finally I got a blog from where I know how to actually take helpful information regarding my study and knowledge.

7 months ago

Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, since this this web site conations in fact good funny information too.

7 months ago

We stumbled over here different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at your web page again.

7 months ago

Quality articles or reviews is the main to invite the users to go to see the web site, that’s what this website is providing.

7 months ago

I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me understand so that I may subscribe. Thanks.

7 months ago

naturally like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I will surely come back again.

7 months ago

Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. A lot of other people shall be benefited from your writing. Cheers!

7 months ago

Remarkable! Its in fact awesome post, I have got much clear idea concerning from this post.

7 months ago

Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

6 months ago

It is not my first time to visit this site, i am visiting this website dailly and get pleasant information from here everyday.

6 months ago

I quite like reading a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment!

6 months ago

I blog quite often and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

6 months ago

Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

6 months ago

I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this blog on regular basis to get updated from most recent information.

6 months ago

I think the admin of this website is actually working hard for his website, because here every data is quality based information.

6 months ago

This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read all at one place.

6 months ago

It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

6 months ago

It’s awesome to go to see this website and reading the views of all friends regarding this post, while I am also keen of getting knowledge.

6 months ago

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

Comment here

131
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x