जळगाव

महाराष्ट्र राज्य मराठी पत्रकार संघाचे ९ जून रोजी १४ वे राज्यस्तरीय अधिवेशन जळगाव; राज्यभरातून एक हजार पत्रकारांची उपस्थिती राहणार

जळगाव – (रोखठोक महाराष्ट्र ऑनलाईन)

महाराष्ट्र राज्य मराठी पत्रकार संघाचे येत्या ९ जून रोजी जळगाव येथे १४ वे राज्यस्तरीय अधिवेशनाचे आयोजन करण्यात आले असून यावेळी प्रमुख मान्यवर,जेष्ठ पत्रकार यांच्यासह राज्यातून एक हजार पत्रकार उपस्थित राहणार आहेत.
याबाबत सविस्तर असे कि,महाराष्ट्र राज्य मराठी पत्रकार संघाच्यावतीने प्रथमच जळगाव येथे राज्यस्तरीय अधिवेशनाचे आयोजन केले आहे.सदर अधिवेशन कांताई सभागृह,जळगाव येथे रविवार दिनांक ९ जून २०१९ रोजा दोन सत्रात सकाळी १० ते सायंकाळी ६ वाजेपर्यन्त होणार आहे.यावेळी प्रथम सत्रात उदघाटक म्हणून माजी महसूल मंत्री आ.एकनाथराव खडसे तर अध्यक्ष म्हणून महसूलमंत्री चंद्रकांतदादा पाटील यांची प्रमुख उपस्थिती राहणार आहेत तसेच प्रथम सत्रात माजी खासदार डॉ.उल्हास पाटील,माजी मंत्री गुलाबराव देवकर,आ.राजूमामा भोळे,आ.किशोरआप्पा पाटील,आ.चंदुभाई पटेल उपस्थित राहणार.तर द्वितीय सत्रात कार्यक्रमाचे अध्यक्ष म्हणून जलसंपदा मंत्री ना गिरीशभाऊ महाजन यांची उपस्थिती राहणार आहे.तर प्रमुख अतिथी म्हणून महिला व बालकल्याण मंत्री ना.सौ.पंकजाताई मुंडे,सहकार राज्य मंत्री ना.गुलाबराव पाटील,राज्यमंत्री दर्जा डॉ.गुरुमुख जगवाणी, जैन उद्योग समूहाचे अध्यक्ष अशोक जैन,लोकमत चे समूह संपादक राजेंद्र दर्डा,खा.रक्षाताई खडसे,खा.उन्मेषदादा पाटील,जळगाव जिल्हा मराठा विद्या प्रसारक संस्थेचे मानद सचिव निलेश भोईटे,पत्रकार संघाचे प्रदेशाध्यक्ष राजा माने,राज्य संघटक संजय भोकरे, प्रदेश कार्याध्यक्ष वसंतराव मुंडे, वृत्त वाहिनी संघाचे रणधीर कांबळे,मनिष केत ,उमेश कुलकर्णी,चिटणीस सुरेखा खानोरे,मुंब ई अध्यक्ष संजय माळवदे,उपनगरे प्रमुख डाँ स्वामी शिरकुल,मंत्रालय संपर्क प्रमुख खंडुराज गायकवाड,नितीन तोरस्कर , प्रदेश उपाध्यक्ष राजेंद्र वाघमारे ,राकेश टोळ्ये ,सोमनाथ देशकर ,कुंदन जाधव,कुंदन पाटील ,संपर्क प्रमुख किरण बाथम,संतोष साबळे,कोकण विभागीय प्रमुख भगवान चंदे,मराठवाडा संपर्क प्रमुख कुंडलीक वाळेकर ,नागपुर विभाग प्रमुख महेश पानसे,विर्दभ सचिव निलेश सोमणी ,अमरावती विभाग प्रमुख नितीन राऊत ,प्रदेश कार्यकारणी सदस्य सुबोधकुमार जाधव ,दिपक कांबळे,निळकंठ कराड,डाँ अभयकुमार दांडगे ,बाळासाहेब देशमुख ,उत्तर महाराष्ट्र संपर्क प्रमुख सुभाष डोके,यांच्यासह अनेक आमदार व इतर मान्यवर उपस्थित राहणार आहे.
माध्यमाचे बदलते स्वरूप विषयावर चर्चासत्र
प्रथम सत्रात माध्यमांचे बदलते स्वरूप या विषयावर चर्चा सत्रात एबीपी माझा चे संपादक राजीव खांडेकर,मिरर नाऊचे संपादक मंदार फणसे,लोकमत जळगाव आवृत्तीचे संपादक मिलिंद कुलकर्णी,पुढारीचे संपादक विक्रांत पाटील यांचे मार्गदर्शन लाभणार आहे.
राज्यस्तरीय जीवन गौरव पुरस्कार वितरण
अधिवेशनाच्या दुसऱ्या सत्रात स्वातंत्र्य सैनिक स्वर्गीय जवाहरलालजी दर्डा जीवनगौरव राज्यस्तरीय पत्रकारिता पुरस्कार वितरण करण्यात येणार असून या वर्षीचा पुरस्कार दैनिक तरुण भारत बेळगाव आवृत्तीचे संपादक किरण ठाकूर यांना जाहीर करण्यात आला आहे.
तरी पत्रकार बांधवानी सदर अधिवेशनास मोठ्या संख्येने उपस्थित राहावे असे आवाहन पत्रकार संघाचे पत्रकार संघाचे प्रदेश सरचिटणीस विश्वासराव आरोटे,खान्देश विभागीय अध्यक्ष किशोर रायसाकडा,जळगाव जिल्हाध्यक्ष प्रवीण सपकाळे यांनी केले आहे.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
325 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1 year ago

Fint innlegg, jeg har delt det med vennene mine.

1 year ago

купить справку

1 year ago

It’s enormous that you are getting ideas from this article as well as from our discussion made at this place.

1 year ago

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

1 year ago

Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

1 year ago

Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider concerns that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

1 year ago

It’s awesome to visit this website and reading the views of all friends regarding this post, while I am also eager of getting knowledge.

1 year ago

Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon!

1 year ago

I am curious to find out what blog system you are utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

1 year ago

Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing such things, so I am going to let know her.

1 year ago

Hi to every one, since I am really keen of reading this website’s post to be updated regularly. It consists of good stuff.

1 year ago

Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this web site, and piece of writing is actually fruitful designed for me, keep up posting such posts.

1 year ago

Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

1 year ago

This article will help the internet users for creating new website or even a blog from start to end.

1 year ago

I read this post fully regarding the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it’s remarkable article.

11 months ago

It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here.

11 months ago

Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

11 months ago

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

11 months ago

Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to produce a top notch article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done.

11 months ago

No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

11 months ago

Hi, this weekend is pleasant designed for me, since this point in time i am reading this impressive informative article here at my home.

11 months ago

Hello there, simply become aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. A lot of other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

11 months ago

If you wish for to increase your familiarity simply keep visiting this site and be updated with the latest news posted here.

11 months ago

A person necessarily help to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Fantastic activity!

11 months ago

Fantastic post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

11 months ago

This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

11 months ago

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Cheers

11 months ago

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

11 months ago

Helpful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am surprised why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

11 months ago

Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

11 months ago

A person necessarily help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Magnificent task!

11 months ago

This article gives clear idea in favor of the new users of blogging, that in fact how to do blogging.

11 months ago

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the source?

11 months ago

Ahaa, its good conversation regarding this post here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here.

10 months ago

Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

10 months ago

Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site.

10 months ago

There is definately a lot to know about this topic. I love all the points you’ve made.

10 months ago

Hi mates, pleasant article and nice arguments commented here, I am in fact enjoying by these.

10 months ago

This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for looking for more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks

10 months ago

When someone writes an article he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can know it. So that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

10 months ago

This is the right website for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Great stuff, just excellent!

10 months ago

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

10 months ago

It’s very simple to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this site.

10 months ago

Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

10 months ago

I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

10 months ago

Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

10 months ago

Thanks to my father who shared with me concerning this webpage, this blog is truly remarkable.

10 months ago

Wow, this post is good, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.

10 months ago

Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

10 months ago

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

Comment here

325
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x